Špatně padnoucí sedlo

Správně  zvolené sedlo na koně je základem další úspěšné práce s koněm v jakékoliv jezdecké disciplíně.

Sedlo je velmi důležitým mezičlánkem v komunikaci mezi jezdcem a koněm. Je potřeba si uvědomit, že sedla stejně jako oblečení nebo třeba boty, mají své velikosti. Jsou ovlivněny individuálními potřebami jak jezdce, tak i koně. V případě, že zvolíme špatně padnoucí sedlo kůň se bude cítit velice podobně jako když si koupíme špatně padnoucí boty. Špatně padnoucí neforemné boty se ze začátku zdají také pohodlné. Někdy se bolest ozve ihned, avšak některá poranění se mohou projevit až za několik týdnů. Vznikají různé otlaky, které se projevují zvýšenou citlivostí koně při doteku, bulkami ve svalové hmotě, odřeniny a v extrémních případech až lokální svalovou atrofií. Když koně sedlo tlačí nechce spolupracovat, může být i nepříjemný. 

Problémy se špatně padnoucími sedli se dají velice rychle rozpoznat. Zjistíme to podle toho, že kůň není rovnoměrně po ježdění opocen na celé kontaktní ploše. Na hřbetu zůstávají suchá místa.

opocení_2

Tvar hřbetu koně se však mění nejen během života koně, ale v jistém rozsahu i během tréninku v jedné sezóně. U bezkostrových sedel nemusíme volat sedláře, kupovat nové sedla atd.... Stačí si pouze přeměřit koňský hřbet a máte hned jasno. V případě, že jste zjisti že sedlo má např. příliš širokou komoru, stačí jednoduchým a rychlím způsobem vyměnit komoru. Výměna zabere cca 2 minuty.

barefoot_merak

Tlak sedla nesmí působit na páteř či kostěnou část koně, měl by být situován na osvalenou část zad a to v největší možné ploše, aby nebyla zraňována a poškozována tkáň pod sedlem. 

Co je bezkostrové sedlo?

Jedná se o sedlo bez pevné kostry, které se dokáže kdykoliv dokonale přizpůsobit jak tvaru tak pohybům hřbetu koně. Sedlo nijak neomezuje pohyb páteře, její prohnutí, vyklenutí a ohnutí do stran. Pod sedlem se nevytvářejí žádné talkové body a umožňuje volný pohyb lopatky. Díky tomu je pohyb koně výrazně prostornější a uvolněnější. Svalstvo hřbetu se lépe prokrvuje a okysličuje.

Je vhodné i pro mladé koně při obsedání?

ANO.

Sedla se doporučují při obsedání a přiježďování mladých koní. Díky maximální flexibilitě a lehkosti sedla nevytvářejí žádné tlakové body pod váhou jezdce a nijak neomezují v pohybu. Sedla zachovávají volnost páteřního kanálku a umožňují prohnutí a vyklenutí páteře. Koně pod sedly pracují uvolněněji a ochotněji. Vše záleží také na uváženém a šetrném tréninku. Velkou předností je jednoduché a rychlé upravení sedla podle momentální situace a potřeby koně. Mladý kůň se postupem výcviku mění. Sedlo Barefoot® tzv. dokáže "růst" s koněm.

 barefoot_happy_mbarefoot_my_barefoot_modrebarefoot_londonbarefoot_pony_western

V nabídce najdete více než 20 modelů sedel. Sedla jsou rozdělena podle stylu ježděním na drezurní, všestranná, westernová, pony sedla atd.. V nabídce jsou sedla kožená nebo syntetická. Oba ty to materiály jsou prvotřídní kvality. Což vypovídá o perfekcionalismu majitelky firmy Sabiny Ullmann. Své nároky přenesla do svých sedel, tak aby poskytla maximální pohodlí a komfort při jízdě jak koním tak i jezdcům. V sedlech mohou jezdit děti, ženy i muži. Sedla se velice osvědčili při hipoterapii. Jezdec se daleko lépe uvolní a přijme houpavý pohyb koně.

Předností sedel Barefoot je lehkost, poddajnost a flexibilita. Avšak největším klenotem je VPS® systém - „Vertebrae protecting system“ Systém pro ochranu páteře.

 

Záznamy nebyly nalezeny...