JAK SPRÁVNĚ ZMĚŘIT SVÉHO KONĚ

 

Popůcka pro měření: tištěné šablony ke stažení barefoot_sablona_CZ2

Pár typů jak správně změřit svého koně.

Jednoduchý pomocník pro zjištění odpovídající komory v sedle

Pomocí šablon si můžete zcela sami a jednoduše zkontrolovat zdali vašemu koni vyhovuje stávající komora v sedle. Je potřeba si uvědomit, že po dobu života vašeho koně dochází k mnoha změnám na koňském hřbetu a proto doporučujeme tak dvakrát do roka přeměřit hřbet vašeho koně. Správnou velikost komory sedla určujme podle velikosti kohoutku koně a šíře zad. Komora musí být dostatečně široká na to, aby kohoutek nesvírala ze stran a zároveň musí zůstat nad kohoutkem dostatek místa, aby kohoutek nebyl shora stlačován a odírán.

Pro správné změření musíte splnit pár základních předpokladů:

1) Kůň musí stát na rovném povrchu (stáj, jízdárna, chodník...)

2) Měl by být uvolněný, stát rovnoměrně na všech čtyřech nohách, nesmí si odlehčovat zadní nohy.

3) Při pohledu na nohy, by měli tvořit pravidelný obdélník.

4) Kůň by měl mít ideální pozici hlavy. To znamená, že hlava koně by neměla být vztyčená nebo naopak zcela skloněná až k zemi.

Správná uvolněná pozice koně by měla vypadat zhruba jako kobylka na obrázku.

madelin_zakldani postoj1

Na obrázcích si můžete prohlédnout jak velký vliv má pozice krku a hlavy  na hřbet.

barefoot_pozice_hlavy_obrazekbarefoot_hrbet_A

V případě že nesplníte ty to čtyři základní požadavky pro měření, není možné dosáhnout správného výsledku.

Kde je to správné místo pro přiložení komory?

Je to velice jednoduché, stačí si uvědomit kde má kůň lopatku. Toto místo je první bod podle kterého si odvodíte správné místo na koňském hřbetě kam pokládat měřící šablony. Doporučujeme použít měkkou křídu, kterou si nakreslíte na koňském hřbetě pomocnou čáru. Začneme tím, že si nahmatáme lopatku koně. V případě, že nemůže u koně lopatku najít, uchopte přední nohu a pokrčenou jí zdvihněte. V této pozici uvidíte pohyb lopatky a zároveň i místo kde se nachází. Pomocí křídy si toto místo označte.

IMG_20160911_112040IMG_20160911_112057barefoot_pomucka_mereni2

 barefoot_zada_komory

Jakmile zjistíte pozici lopatky, přiložíte dva prsty a protáhnete si čáru až na hřbet koně. Tu to čáru si nakreslíte i na druhé straně hřbetu. Tím to si určíte přesně místo kam budete přikládat měřící šablony. U bezkostrových sedel se jedná opravu jen o pomůcku kam přikládat šablony. Nemusí se zde složitě vyměřovat přesný bod, protože bezkostrová sedla nemají žádnou pevnou kostru, která by omezovala volný pohyb lopatky. Na křídou namalované čáry postupně přikládejte měřící šablony. Jak poznáte že je to ta správná šablona? Šablona musí kopírovat tvar koňského hřbetu, nesmí nikde odstávat.

barefoot_komora_OKbarefoot_komora_siroka_cervena

 Výsledek obrázku pro znak symbol pro upozornění

Zveřejněné texty, návody a šablony složí našim zákazníkům pro snadnější manipulaci se sedly, nikoliv pro další komerční využití! 

Texty, návody a pomocné šablony mají právo zveřejňovat v mediích (internet, tištěné letáky atd.) pouze firmy Barefoot sedla pro Českou republiku a AMOR jezdecké potřeby zastoupené Janem a Kamilou Válovou.

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.